top of page
< Back

Beyşehir Gölü Nilüfer Bahçeleri Turu

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü Milli Parkı kıyılarında bulunan nilüfer bahçeleri görenleri adeta büyülüyor. Tekne ile gezip yakından görüp, bu nefis manzaranın tadını çıkaracağız.

Beyşehir Gölü Nilüfer Bahçeleri Turu

Beyşehir Gölü Nilüfer Bahçeleri Turu
Leylek Vadisi, Eşrefoğlu Cami, Eflatun Pınarı

Tarihi, doğal ve coğrafi güzellikleri ile Beyşehir’i geziyoruz.

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü Milli Parkı kıyılarında bulunan nilüfer bahçeleri yoğun ilgi görüyor. Yaklaşık 7 km uzunluğundaki bahçe görenleri adeta büyülüyor. Nilüferleri koparmak yasak ama aralarında tekne ile gezip hem yakından görüp hem de bol bol fotoğraf çekip bu nefis manzaranın tadını çıkaracağız.

Leylekler Vadisi, Yeşildağ Beldesi'nin simgesi haline gelmiştir. İlkbaharın geldiğini müjdeleyen leylekler, vadinin bir huzur bölgesi olduğunu anlatmaktadır. Fotoğraf makinanızla birlikte "Leylekler Vadisi"ne yolculuk etmeniz çok keyifli olacaktır.

Eşrefoğlu Camisi, çok sayıda ahşap sütun üzerinde yükselir. Yüzyıllar boyu kış aylarında caminin damındaki karlar, çatının ortasındaki boşluktan ortadaki havuza atılmış ve ortamı nemlendirerek yakılan sobalardan ötürü ahşap sütunların çatlayıp kurumasını engellemiştir. 1965 yılında karlığın üstü camla kapatılmış ve işlevini yitirmiştir. Cami hem taş hem ahşap işçiliğinin nadide örnekleriyle doludur. Selçuklu dönemi taş ve ahşap işçiliğinin muhteşem örneklerini yansıtan Eşrefoğlu Camisi, UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştır.

Eflatun Pınarı Anıtı, özgün taş işçiliği, kabartmalardaki kompozisyon ve bir açık hava tapınağı olarak düzenlenmesi ile Hitit Uygarlığının diğer kaya ayrılır, doğal kaya üzerine yapılmamış, birbirine uygun olarak kesilmiş andezit blokların titizlikle birleştirilmesi ile inşa edilmiştir. Doğal bir su kaynağı üzerinde yapılmış büyük bir havuz ve dikdörtgen formda şekillendirilmiş kayalar üzerine kabartma tekniğinde yapılmış tanrı ve tanrıça figürlerinden oluşmaktadır.

bottom of page