top of page

Ormana Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası Turu

Geleneksel düğmeli evler yapım şekli ile görsel bir şölen sunuyor. Bölgede bulunan ağaç ve taşlar kullanılarak yapılan Düğmeli Evleri yakından görüp mimari sırlarını öğrenelim.

ormana dugmeli evler buttoned houses.png

Belenalan, Ormana Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası Turu

İbradı - Antalya 

8 Mayıs, Çarşamba

 

Geleneksel düğmeli evler yapım şekli ile görsel bir şölen sunuyor. Bölgede bulunan ağaç ve taşlar kullanılarak yapılan Düğmeli Evleri yakından görüp mimari sırlarını öğrenelim. Özellikle Selçuklu döneminde tarihi ipek yolu üzerinde kurulan köylerin sokaklarında adımlıyoruz. Tarihi cami, Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma bir ilkokul, yıllarca kullanılan harman yeri, asırlarca yaşanmış bu köyün hikayelerini birlikte gezip görelim.

 

Doğduğu yeri unutmayanların beldesi, toroslarda el değmemiş doğal bir şaheser Ormana.
 

Ormana Köyü’nde bazılarının restore edildiği, bazılarının yıkılmaya yüz tuttuğu bazılarında ise hala yaşamın olduğu 300’den fazla tarihi ev yer alıyor. Köy kültür mirası statüsünde olduğu için evlerin restorasyonlarının da aslına uygun yapılması gerekiyor.
 

Tarihi köyleri gezerken kimi zamana direnen, kimi yok olmaya yüz tutmuş evlere tanık olacağız.
 

Altınbeşik Mağarası, sarkıt ve dikitleri 2500 mt uzunluğu ile görülmeye değer bir yeraltı gölü. Türkiye’nin en büyük yeraltı gölü olan mağara küçük botlar ile gezilebiliyor. Bu dönemde su yüksekliği en ideal seviyede olduğu için mağaranın ilk katının sonuna kadar gidilip, buradaki şelale, sarkıt, dikitler ve ikinci kata çıkan girişi görebiliyoruz.
 

Not: Yol üzerinde Ömer Duruk tesislerinde kahvaltı için mola verilecek. Gezilen köylerde içecek satın almak mümkündür. Öğle yemeği için Ormana Active’de mola verilecek. Rahat kıyafetler ve kısa yürüyüşler için uygun ayakkabı öneriyoruz. Kahvaltı, öğle yemeği ve diğer harcamalar fiyata dahil değildir. 

 

Etkinlik Fiyatı: 850 TL

Mağarada bot turu yapmak isterseniz kişi başı 150 TL.

 

Banka Bilgileri:

GARANTİ - TL

Alıcı Adı: Yesido Travel

IBAN: TR84 0006 2001 2160 0006 2984 20

İletişim Bilgileri:

 

Yavuz Sayan 05347363429
Ali Gültekin 05325907637

 

Buluşma saatleri:

07:30 Mahmutlar

07:35 Kestel

07:40 Tosmur

07:45 Alanyum

07:50 Eski Hastane

07:55 Hacet

08:00 Başkent Hastanesi

08:05 Otogar

 

Ara duraklardan binebilirsiniz.

Yesido Travel

Keşfetmek Ruhumuzda!

bottom of page