top of page
< Back

Düğmeli Evler Altınbeşik Mağarası Turu

Geleneksel düğmeli evler yapım şekli ile görsel bir şölen sunuyor. Bölgede bulunan ağaç ve taşlar kullanılarak yapılan Düğmeli Evleri yakından görüp mimari sırlarını öğrenelim.

Düğmeli Evler Altınbeşik Mağarası Turu

Ormana Düğmeli Evler ve Altınbeşik Mağarası Gezisi
İbradı - Antalya

Geleneksel düğmeli evler yapım şekli ile görsel bir şölen sunuyor. Bölgede bulunan ağaç ve taşlar kullanılarak yapılan Düğmeli Evleri yakından görüp mimari sırlarını öğrenelim. Özellikle Selçuklu döneminde tarihi ipek yolu üzerinde kurulan köylerin sokaklarında adımlıyoruz. Tarihi cami, Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma bir ilkokul, yıllarca kullanılan harman yeri, asırlarca yaşanmış bu köyün hikayelerini birlikte gezip görelim.

Doğduğu yeri unutmayanların beldesi, Toroslarda el değmemiş doğal bir şaheser Ormana.

Ormana Köyü’nde bazılarının restore edildiği, bazılarının yıkılmaya yüz tuttuğu bazılarında ise hala yaşamın olduğu 300’den fazla tarihi ev yer alıyor. Köy kültür mirası statüsünde olduğu için evlerin restorasyonlarının da aslına uygun yapılması gerekiyor.

​Tarihi köyleri gezerken kimi zamana direnen, kimi yok olmaya yüz tutmuş evlere tanık olacağız.

Altınbeşik Mağarası, sarkıt ve dikitleri 2500 metre uzunluğu ile görülmeye değer bir yeraltı gölü. Türkiye’nin en büyük yeraltı gölü olan mağara küçük botlar ile gezilebiliyor.

bottom of page