top of page

DİYARBAKIR TURU

Diyarbakır, 9000 yıllık bir geçmiş, mimari ve insani olarak farklı kültür sentezlerini barındıran şehir.

ulu camii.jpg

Diyarbakır Turu Detaylı Bilgiler

Diyarbakır turumuz, Diyarbakır Havalimanı’nda veya şehirde kaldığınız otelinizde başlar ve biter. Katılımcı uçak ile geliyorsa havalimanında ismi ile karşılanır ve servis aracına geçilir rehber eşliğinde tura başlanır. Turumuzun en verimli şekilde geçmesi için katılımcılarımızın sabah uçağında gelip akşam uçağında dönüş yapmaları gerekiyor. Havalimanı transferi ve uçak bileti satın alımında firmamızdan destek alabilirsiniz. Dilerseniz diğer şehirleri de ziyaret edebilir, başka bir havalimanından dönüş sağlayabilirsiniz. Gezip görmek istediğiniz bölgelere göre tur programınızı oluşturur, konaklamanızı organize eder güncellenmiş tur fiyatı oluşturabiliriz. 

 

Önemli Ziyaret Noktaları

-On Gözlü Köprü

-Dört Ayaklı Minare

-Keldani Kilisesi

-Diyarbakır Surları

-Ulu Cami

-Diyarbakır Eski Çarşı


 

Surlar, UNESCO Dünya Mirası listesine girebilmiştir; yöre halkı “beden” diye adlandırılmaktadır. Buraya dikkat! Çin Seddi’nden sonra en uzun duvar olma ünvanına sahiptir. Kuş bakışı olarak bakıldığı zaman kalkan balığına benzemektedir.

On Gözlü Köprü, on kesik kemer üzerine kurulduğu için halk bu ismi vermiştir. Dicle Nehri’ni ikiye ayırır, 7-8 metre genişliğinde ve 180 mt uzunluğundadır.

Dört Ayaklı Minare, aslında Şeyh Matar Camii olarak bilinir fakat yekpare taş sütun üzerinde dört köşeli inşa edilmiş minaresi ile ünlenmiştir. Anadolu’nun tek dört ayaklı minare örneğidir.

 

Diyarbakır sokaklarını arşınlarken Sülüklü Han’da çay ve kahve molası vereceğiz. Ulu Cami, İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca camide sibernetiğin babası olarak kabul edilen ünlü bilgin El Cezeri’nin yaptığı güneş saati bulunmaktadır.

Acıkınca Diyarbakır’da ciğer yemeden olmaz…

 

Turumuz için ideal süre: 6 saat 

Gidilecek toplam km: 40 km

Ücretli girişler: Yok

 

Seyahat planlarınızı esnek tutun şimdi rezervasyon yapın sonra ödeyin. 

Tur başlangıcından 72 saat öncesine kadar yapılan iptallerde %100 para iadesi yapılır.

Tur Fiyatı

1-3 kişi 375 EUR

4-6 kişi  475 EUR

7-10 kişi 575 EUR

Fiyata Dahil Olanlar
Klimalı bir araçta ulaşım
Profesyonel İngilizce, Türkçe konuşan tur rehberi
Otel veya havalimanından alınış ve bırakma

Fiyat Hariç Tutulanlar
Müzelerin giriş ücretleri
Kişisel harcamalar
Yemekler ve içecekler


Diyarbakır’a tüm şehirlerden otobüsle veya İstanbul, Antalya, İzmir, Kapadokya, Ankara illerinden Sun Ekspress, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus uçuşları ile ulaşabilirsiniz. 

Konaklama ve uçak bileti taleplerinizde bizden destek alabilirsiniz.

bottom of page